De laatste tijd is het meer in het nieuws. Een koortslip, een onschuldig kwaaltje voor volwassenen, op zijn ergst een beetje irritant en zeker niet charmant. De situatie veranderd op het moment dat je als vrouw hoogzwanger bent of een pasgeboren baby hebt.
Wat is een koortslip?
Een koortslip is een uitbraak van een Herpes virus. De meeste mensen dragen dit virus al van jongs-af-aan in het lichaam. Als je er eenmaal mee bent besmet gaat het namelijk nooit meer weg. Dit noemen ze een parasitair virus. Het herpes simplex virus veroorzaakt als eerst een vervelende tinteling op of rond de lippen en na een aantal uur tot een paar dagen ontstaan er blaasjes met vloeistof op deze plek. Tijdens het opkomen van de blaasjes en wanneer ze (net) zijn opengebarsten is men het besmettelijkst. Het geven van een knuffel of zoen in deze periode is daarom niet verstandig, net als het delen van een glas. Wanneer de koortslip uitdroogt en er een korst ontwikkelt is er een groot deel van het besmettingsgevaar verdwenen.
Zwanger met een koortslip?
De angst hoeft je niet direkt om de strot te vliegen. Doordat je tijdens een zwangerschap veranderd van leef-, eet- en slaappatroon in verschillende stadia, kan je weerstand naar beneden gaan. Op dit soort momenten is er een kans dat een koorstlip doorbreekt. Je baby zit veilig in je buik en komt niet in de buurt van de blaasjes, dus is er geen enkel gevaar. Wel is het verstandig om je verloskundige of gyneacoloog in te lichten dat je een koortslip hebt, zeker in een laat stadium van een zwangerschap. Kleine babietjs zijn namelijk wel erg gevoelig en kwetsbaar voor het virus. Wat ook zeer belangrijk is, voorkom dat het vrus en dus ook de blaasjes zich verder verspreiden over je lichaam, bv vagina of tepel. Dit om problemen te voorkomen tijdens de bevalling of wanneer er borstvoeding gegeven gaat worden.
Een pasgeboren baby vs een koortslip.
Het hebben van een koortslip is voor de baby niet direkt gevaarlijk. Het probleem zit hem meer in het feit dat de weerstand/afweersysteem nog niet sterk genoeg is. Het Herpes virus kan daardoor naar binnenslaan. Daar kan het zich gaan nestelen in de hersenen en dan een hersenvliesontsteking veroorzaken met alle gevolgen van dien. Wat ook nog wel eens voorkomt is, dat het virus zich verspreid naar de ogen. Dit kan resulteren in een ernstige ooginfectie, met risico op oogschade.
De meeste kinderen hebben na 4 maanden genoeg weerstand op gebouwd en zouden een besmetting aan kunnen zonder ernstige complicaties. Toch wil je het zo’n klein mensje niet aan doen met zo’n virus in contact te komen. Gelukkig hebben veel vrouwen in hun leven wel eens een koortslip gehad en dragen daardoor antistoffen. Deze geven ze tijdens de zwangerschap mee aan hun ongebore kind. Wanneer een moeder nog nooit een koortslip heeft gehad, dan is een baby extra kwetsbaar voor het virus.
Kraamvisite met een koortslip!
Wanneer men graag op visite wil komen om de pasgeborene te bewonderen is dat natuurlijk geen probleem. Het is niet zo dat iemand dan direct moet worden verbannen. Wat wel moet gelden als regel tijdens een kraamvisite, neem de kleine niet bij je en ga er al zeker niet mee knuffelen. Het liefst kan de kraamvisite wachten met langskomen tot de koortslip volledig is ingedroogd of dat er een korst op zit.
Symtomen bij een baby:
De uiting van het virus is bij een baby anders dan bij volwassenen. Het start vaak in de mond, het tandvlees wordt pijnlijk en gezwollen. Na een aantal dagen gevolgd door mogelijk blaasjes op of rond de lippen. Door het gevecht tegen het virus is de baby niet lekker, heeft koorts, is huilerig en drinkt slecht doordat de mond pijnlijk is. Verder zwellen de klieren in de nek op.
Wanneer je kleine dan toch besmet is geraakt, pas op de hand dan niet langs het mondje wrijft en vervolgens in de ogen. Dit is een groot gevaar voor infectie hiervan. Verder is het van belang dat de huisarts wordt gebeld om deze in te lichten. Zeker wanneer een baby nog geen 4 maanden oud is.
Follow my blog with Bloglovin
14 Comments
Oeh, klinkt heftig! Ik heb volgens mij ooit 1x een koortslip gehad, maar daarna niet meer. Zeker weten doe ik het niet hoor, maar nu heb ik er gelukkig geen last meer van ‘klopt af’ ‘klopt driedubbel af’
Lies onlangs geplaatst…Lies aan de zero.
Sommige mensen hebben het wel eens gehad, maar niet meer gekregen dan een tintelende lip. Een goeie koortslip kan je je wel herinneren. Zo niet charmant, maar je kan er niks aan doen. ?
Oef, heftig! Dit is iets waar ik zelf echt niet over nagedacht zou hebben. Zwangerschap is voor mij dan ook nog niet aan de orde voorlopig. Goed om hier aandacht aan te besteden!
Anna onlangs geplaatst…Hotspot + plaatjes kijken | The Village Wolvenplein
Dank je wel. Voor dit soort reacties doe ik het ook graag. Alle beetjes helpen om mensen wat bewuster te maken.
Goede uitleg! Ik vind dat er soms nogal een heisa omheen is waardoor mensen echt heel bang zijn geworden. Zolang je maar goede hygiëne handhaaft bij zo’n virus en inderdaad geen direct contact maakt is er niets aan de hand, neemt niet weg dat wanneer een baby het wel krijgt het natuurlijk heel ernstig kan zijn. Anderzijds kan dat ook bij oude mensen of volwassenen met een verzwakte weerstand. Heb eens zo’n uitbraak gezien in ogen en hersenen. Niet zo leuk 🙁
Dank je wel. Het is inderdaad ook een risico voor mensen met een zwakkere weerstand. Dit kunnen oudere zijn of mensen die een behandeling rond hun immuunsysteem. Goed opgemerkt.
Ik was altijd erg bezorgd over mensen met een koortslip en baby’s! Ik liet die de baby dan niet oppakken. Als ik het zelf had was ik extra voorzichtig, maar ik gaf borstvoeding en dat stelde me wel weer wat gerust.
Vlijtig Liesje onlangs geplaatst…Agenda’s voor 2016
Ah, ik wist niet dat baby’s dat ook konden krijgen of als je zwanger zou zijn…verhelderend en ik zal er zeker alert op zijn.
Goed om te horen. 🙂
Mijn moeder krijgt een koortslip zodra er een beetje stress is.
Wij zijn heel alert geweest toen de kinderen net geboren waren, een persoon met koortslip kwam dan ook niet in de buurt en ik liet mensen altijd eerst hun handen wassen voordat ze mijn baby wilden vasthouden 😉
Nesrin onlangs geplaatst…Ergernissen en irritaties in mijn relatie
Helemaal top! Goed dat je er zo alert op bent.
Ik heb nog nooit een koortslip gehad in mijn hele leven. Toevallig dacht ik vorige week OMG EEN KOORTSLIP omdat het hoekje van mn mond iets kapot was, maar na even googlen kwam ik erachter dat “het hoekje GEWOON even kapot was” haha.
Ik wist wel dat t “gevaarlijk” kon zijn voor babys trouwens, maar niet in welke mate, fijn artikel dus!
Liess onlangs geplaatst…De Facebook tag, maar dan hier? [3 dingen……..]
Ik heb zelf nog nooit een koortslip gehad, maar ik sloeg wel echt op tilt toen iemand van het consultatiebureau een koortslip had toen wij daar kwamen toen M. 8 weken oud was. Dat vond ik echt mega kloten, maar inderdaad, ze legde uit over hygiëne en wilde wel een mondkapje opzetten als wij dat zouden wensen (die ze overigens niet kon vinden toen, maar ja..) Het leek mij nogal een risico om in zo’n omgeving aan het werk te gaan met een koortslip. Maar die mensen die kunnen natuurlijk ook niet ziek thuis blijven voor een koortslipje..
Het is voor mensen met dit beroep wel lastig. Ze zijn steeds in contact met zwangere en baby’s. Goede hygiene is daarom grote vereiste.