• Home
  • Lifestyle
  • Review
    • Boek recensies
    • Bingewatch
    • filmrecensie
    • Gadget review
    • Game review
  • Dagje weg
  • Zorg
  • schrijfsels
    • Poëzie
    • Verhalen
  • About me
  • Contact
  • Bloglovin

    Follow
  • Reacties

    • De juiste keukenmengkraan maakt je keuken afl 29 december 2022
    • Eerste kerstdag namens Bianca Schrijft 25 december 2022
    • Fijne feestdagen lieve lezers 24 december 2022
    • Calmzy verzwaringsdeken testen bij complexe gezondheidsproblemen 22 december 2022
    • Plastische chirugie taboo of overkill? 15 december 2022
  • Biancaschrijft.nl

    Welkom op biancaschrijft.nl. Hier vindt je van alles en nog wat, de dingen die ik tegenkom in mijn leven, die ik leuk vind en die ik beleef. Boeken, games, gadgets, dagjes weg. Veel leesplezier.
  • Categorieën

    • Bingewatch
    • Boek recensies
    • Dagje weg
    • filmrecensie
    • Gadget review
    • Game review
    • Geen categorie
    • Lifestyle
    • opinie
    • Persoonlijk
    • Poëzie
    • Review
    • schrijfsels
    • unboxing
    • Verhalen
    • Zorg
  • Overige informatie

    • Privacyverklaring
    • About me
    • Contact
  • Home
  • Lifestyle
  • Review
    • Boek recensies
    • Bingewatch
    • filmrecensie
    • Gadget review
    • Game review
  • Dagje weg
  • Zorg
  • schrijfsels
    • Poëzie
    • Verhalen
  • About me
  • Contact

Ervaring en herkenning met The good doctor aflevering 1

30 januari 2018
Gisteren was op RTL de eerste aflevering te zien van The good doctor. Het is zo fijn om te zien, dat autisme vaker op een serieuze manier gebruikt wordt voor series. Niet alleen met belichting van de minder intelligente kant, maar ook de normaal tot hoogbegaafde en normaal functionerende mensen. Na Atypical, wat te zien is op Netflix, is dit voor mij de 2de goede serie over autisme die ik zie. Waarom, dat leg ik je graag uit in deze blog.

The good doctor

Dr. Shaun Murphy (Highmore), een jonge chirurg met autisme en het savant-syndroom, verruilt in ‘The Good Doctor’ het rustige plattelandsleven voor de prestigieuze chirurgische eenheid van het St. Bonaventure-ziekenhuis. Alleen in een nieuwe wereld en onbekwaam om persoonlijk contact te maken met de mensen om hem heen, daagt zijn enige aanhanger Dr. Aaron Glassman (Richard Schiff) het sceptische bestuur en medewerkers van het ziekenhuis uit door Shaun toe te voegen aan het team van chirurgen. Shaun moet harder werken dan hij ooit heeft gedaan.

Terwijl hij zich een weg moet vinden tussen zijn nieuwe collega’s en omgeving, dient Shaun zijn collega’s te overtuigen dat zijn buitengewone medische gaven levens zullen redden. De serie is van de hand van David Shore (‘House’), en ‘Lost’- en ‘Hawaii Five-0’-ster Daniel Dae Kim. In ‘The Good Doctor’ zijn naast Highmore ook Antonia Thomas (Dr. Claire Browne), Nicholas Gonzalez (Dr. Neil Melendez), Chuku Modu (Dr. Jared Kalu), Beau Garrett (Jessica Preston), Hill Harper (Dr. Marcus Andrews), Richard Schiff (Dr. Aaron Glassman) en Tamlyn Tomita (Allegra Aoki) te zien.

bron: videoland.com

Autisme in de vorm van Savant.

Dr. Shaun Murphy is een jonge chirurg, die gediagnostiseerd is met autisme en het savant-syndroom. Over het algemeen wordt dit syndroom gezien bij mensen met een lager iq, maar kan ook bij mensen met (redelijk) normaal sociaal functionerend en hogere intelligentie voorkomen. Wat savant zo anders maakt, is het feit dat deze mensen extreem uitblinken in 1 of meerdere vaardigheden. In de serie van Fillemon Wesseling, Het is hier autistisch, kwam er in een aflevering ook een jongen voor die savant is. Deze jongen blonk uit in muziek, maar was voor de rest compleet afhankelijk van zijn omgeving. Een ander bekend voorbeeld van een savant is Rain man, met Tom Cruise en Dustin Hoffman. Hierin speelt Dustin Hoffman een man die savant is, met ocd, sociaalonvaardig is, maar wel een fotografisch geheugen heeft en een gigantische wiskundige knobbel. De normaal fucntionerende en geleerde savanten zijn redelijk beperkt, dus mensen als de uitgebeelde Dr. Shaun Murphy zijn zeer zeldzaam en uniek, binnen de unieke groep savant-autisten.

always unique totally intelligent sometimes mysterieus

bron: shutterstock

De herkenning en ervaring van mijn man met The good doctor.

De diagnose bij mijn man is laat gesteld en valt onder de categorie ASS Asperger, wat weer compleet anders is dan savant. Toch waren er gisteren wel degelijk momenten waarin hij zich herkende in Shaun. Dit leidden dan ook tot een goed gesprek tussen ons twee.

Mijn man herkende zich in de manier hoe Shaun zijn pad kiest/uitstippelt om ergens te komen. Dit was voor mij dus nieuw. Iedereen zoekt de makkelijkste weg om ergens te komen, maar niet op zo’n bewust manier als in de serie te zien is. Het visualiseren van een weg van A naar B lijkt me heel intensief. Nog een herkenning is het grote vermogen om analytisch en logisch te denken. Dit is ook een grote kracht bij mijn man. Hierdoor kan hij situaties, onderwerpen, gebeurtenissen op een hele andere manier benaderen en er een hele andere blik opwerpen. Door dit vermogen kan iemand met unieke oplossingen voor problemen komen.

Shaun had in de aflevering meerdere momenten dat hij afwezig raakt. Dit is ook herkenbaar voor mijn man. Hij kan door verschillende dingen getriggerd worden en “uitzonen”. Dan lijkt hij compleet niet meer aanwezig te zijn en in zichzelf gekeerd. Zo’n moment kan komen door een vraagstelling, een waarneming of een gebeurtenis en hierdoor schiet hij ingedachte naar een oplossing, herinnering of staat stil bij dingen die gedaan moeten worden. De omgeving dringt dan tijdelijk niet meer tot hem door. Hij kan dit ook doen in gezelschap als alles hem even te veel wordt en er te veel informatie op hem afkomt. Hij raakt dan overprikkelt. Dit zag je in de aflevering gebeuren toen Shaun op het vliegveld was. Dit was voor mijn man een mooie weergave van wat er op zo’n moment ook bij hem gebeurd.

Mijn man heeft kunnen genieten van de aflevering van gisteren. Het is geruststellend dat er meer op tv komt over goed functionerende autisten en niet alleen uitgebeeld als een minder begaafde. Dit soort programma’s geven ook hoop dat mensen zijn situatie meer gaan begrijpen. Voor mijn man gaan dingen soms net anders, worden net anders verwerkt en komen anders binnen.

De herkenning en ervaring voor mij met The good doctor.

Ik moet toegeven dat ik minder bewust was gaan kijken naar herkenningspunten tussen dr Shaun Murphy en mijn man, dan toen ik Atypical keek. Dat komt misschien ook doordat het mij indirect beïnvloed en niet direct, zoals bij mijn man. Wel herkende ik de momenten waarop Shaun niet thuis leek te zijn. Hier gebeurt het ook dat ik een vraag stel en er gewoon niet gereageerd wordt. Dan kan het zijn dat hij of al diep ingedachte verzonken is en of er een kettingreactie aan gedachtes en/of herinneringen ontstaat.

Mijn man is een beelddenker. Door de aflevering vroeg ik me dus ook af of hij, net als Shaun, op de analytische momenten zijn gedachtes voorbij ziet komen als op een monitor. Het is bij hem niet zo zwart-wit als ze laten zien in de serie, maar het is er wel. Gedachtegangen, analyseringen, etc vormen wel een soort van beeld bij het denken, maar niet zo zichtbaar als in de serie. Het lijkt mij ook extreem vermoeiend om dat op die manier te hebben. Ik ontdekte dus ook voor het eerst dat mijn man een route uitstippelt en ziet. Lichtelijk heeft hij dit al benoemd aan de hand van het programma van Fillemon, maar dat het zo sterk is, dat weet ik nu pas. Kortom, ik blijf nog steeds leren en dit soort series helpen dan wel.

I love someone with autism

Het eindoordeel over de eerste aflevering van The good doctor.

De serie is meteen goed en pakkend van start gegaan. Je krijgt een beeld van Shaun nu en hoe het was als kind. Als kind werd hij gezien als zwakzinnig door zijn vader, nu is hij een begaafd chirurg, maar hebben mensen toch hun vooroordelen. Via een noodlottig ongeval zie je de sterke kanten van dr. Shaun Murphy. Het analytische denken, de daadkracht die daar weer uit naar voren komt, maar ook de sociale onhandigheid die daarbij gepaard kan gaan. Het is een vorm van karikatuur die ze weergeven, tenminste, zo zie ik het. De gedachtes die je voorbij ziet komen tijdens het medisch denken, lijken regelrecht uit een anatomie boek te komen. Het kan natuurlijk echt zo werken, maar voor mij is dat moeilijk voor te stellen. Door het goede acteerwerk van Freddie Highmore heeft Shaun mijn hart gewonnen en wil ik meer zien. Deze eerste aflevering heeft ons al veel gesprekstof gegeven en weer nieuwe dingen geleerd. Ik ben reuze benieuwd naar de andere afleveringen en kan niet wachten tot volgende week maandag.

Mijn cijfer voor de eerste aflevering van The good doctor: 8,5

Het cijfer van mijn man voor de eerste aflevering van The good doctor: 9,0

Cijfer op imdb: 8,5

Heb jij naar The good doctor gekeken? Wat vond jij van deze serie? Hoe ervaar jij de manier waarop ze autisme met savant syndroom uitbeelden?
Follow my blog with Bloglovin

Delen:

  • Klik om te delen met Twitter (Wordt in een nieuw venster geopend)
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend)
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend)
autismeBewustwordingpersoonlijkRecensiethe good doctor
Share

Geen categorie

Bianca Ronday

You might also like

Kinderboekrecensie: Heksje Lilly tovert in het circus – Knister
27 december 2019
Flow 1000 vragen aan jezelf #1
28 april 2018
Kinderboekrecensie: De nachtlantaarn – Lisa Thompson
27 april 2018

6 Comments


Lodi
31 January 2018 at 09:53
Reply

Ik heb ook gekeken en vond het erg goed, ik heb veel gewekt met kinderen en volwassenen met autisme en de beelden die ze lieten zien waren heel sprekend. Ik kan me voorstellen dat dit voor jouw en je man openingen kunnen zijn om er over te praten.



Felice Veenman
31 January 2018 at 10:40
Reply

Ik heb de serie niet gezien, maar ben enorm geboeid door de herkenning die je man ervaart. Wat goed van je dat je ons een inkijkje gunt in die manier van denken! Dat vind ik echt erg veruimend. Dank je wel!



Laura
31 January 2018 at 17:25
Reply

Deze serie wil ik zeker kijken. Zag het al voorbij komen via de reclames. Maandag nog niet gekeken, maar dat ga ik zeker doen.
Laura onlangs geplaatst…Netflix & chill: favoriete series van januariMy Profile



Kelly en Nanet
31 January 2018 at 20:25
Reply

Na het lezen van dit verhaal willen het echt zien, maar helaas kunnen we RTL niet kijken vanuit het buitenland!



Sharon
31 January 2018 at 21:57
Reply

Vind het ook een heel goede serie. Vooral Highmore vind ik fantastisch acteren. Mijn nieuwe favoriete serie van het moment (naast Breaking Bad).



Nicole Orriëns
26 May 2018 at 08:01
Reply

Dit klinkt als een interessante serie zeg. Ik had er nog nooit van gehoord! Dankjewel voor de tip dus.



Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

CommentLuv badgeLaat meer berichten zien

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

  • Popular Posts

    • Video unboxing: Japan Candy box met winactie!
      26 juni 2017
    • Winactie: De bijzondere kinderen van mevrouw Peregrine - Ranson Riggs (Gesloten)
      2 mei 2018
    • Brownies per post besteld, nu lekker snoepen!
      7 juni 2017
    • Ik beken, maar waarom moeilijk doen als het makkelijk kan.
      4 januari 2016
    • Video Unboxing: Geek Gear World of Wizardry box mei
      12 juni 2017



© Copyright Bianca Ronday